AS Roma galvenais treneris Žuzē Morinju. Avots: Giuseppe Bellini / GettyImages

2023. gada UEFA Eiropas līgas fināls

Futbols Dins Davids Ozols 30.05.2023

Strauji tuvojas ilgi gaidītais 2022./23. gada sezonas UEFA Eiropas līgas fināls, kurā Spānijas grands Sevilla mērosies spēkiem ar Itālijas vienību AS Roma. Šis duelis solās būt aizrautīga futbola meistarklase, kurā divi spēcīgi Eiropas klubi cīnīsies par otro nozīmīgāko Eiropas klubu futbola sacensību titulu.

Ņemot vērā Sevilla panākumus turnīrā un Roma apņēmību izcīnīt vēl vienu Eiropas godalgu, mēs varam sagaidīt aizraujošu maču, kas piesātināts ar dramatiskiem notikumiem, augstas klases futbolu un elpu aizraujošiem mirkļiem. Saulei rietot Budapeštas Puskás Arēnā 31. maijā, tikai viena komanda varēs saukt sevi par čempioni, ierakstot savu vārdu Eiropas klubu futbola vēstures grāmatās.

Sevilla ceļš uz finālu

Spānijas klubs ir labi atpazīstams Eiropas turnīros un lepojas ar iespaidīgiem sasniegumiem, sešas reizes izcīnot UEFA kausu un UEFA Eiropas līgas čempionu titulus. Lai gan Sevilla sezonu uzsāka Čempionu līgā, pēc 3. vietas ieņemšanas grupu turnīrā klubs tika pazemināts uz Eiropas līgu. Kopš tā laika spāņu vienība ir no turnīra izslēgusi PSV Eindhoven (3-2 divu spēļu kopsummā), Fenerbahce (2-1 divu spēļu kopsummā), Manchester United un, visbeidzot, Juventus ceļā uz Eiropas līgas finālu.

Lai gan ceturtdaļfināla 1. spēle pret Manchester United noslēdzās neizšķirti 2:2, Anglijas klubs otrajā spēlē tika pilnībā pazemots. Divas nepiedodamas Harija Magvaira un Dāvida de Heja kļūdas aizsardzībā, kā arī Sevilla aizsarga Loīka Badē vārtu guvums ar galvu rezultējās ar trīs vārtu guvumiem, izslēdzot United no Eiropas līgas ar 2:5 divu spēļu kopsummā.

Pusfināla posmā spāņu klubs nodrošināja nervus kutinošu uzvaru pār Juventus ar 3:2. Pēc aizraujoša pamatlaika Ramón Sánchez Pizjuán stadionā atbildes mačs nonāca papildlaikā, kurā izšķirošo lomu spēlēja maiņas spēlētāji. Vispirms Dušans Vlahovičs un Suso apmainījās vārtu guvumiem, panākot neizšķirtu ar 2:2 papildlaikā aizvadītajās 30 minūtēs. Galu galā Eriks Lamela (vēl viens maiņas spēlētājs) pēc precīza sitiena ar galvu guva uzvaras vārtus Sevilla vienībai, uzdāvinot savai komandai vietu finālā.

Roma ceļš uz finālu

Pašreizējā Eiropas konferences līgas čempione Roma ir apņēmības pilna iekarot vēl vienu Eiropas titulu. Pēc Red Bull Salzburg (2-1 divu spēļu kopsummā) un Real Sociedad (2-0 divu spēļu kopsummā) izslēgšanas turnīra ceturtdaļfinālā itāļu vienība tikās ar Feyenoord. Pēc zaudējuma ar 0:1 Nīderlandes klubam pirmajā spēlē un bezvārtu pirmā puslaika atbildes spēlē, Roma nodrošināja elpu aizraujošu mača kulmināciju. Panākot neizšķirtu ar 1:1, bet kopsummā joprojām būdami iedzinējos ar 1:2, Paulo Dibala 89. minūtē panāca izlīdzinājumu, nodrošinot papildlaiku. Mača turpinājumā vēl divi pārsteidzoši vārtu guvumui Stefana El Šaravi un Lorenco Pelegrīni izpildījumā palīdzēja romiešu klubam nodrošināt pārliecinošu uzvaru ar 4:1.

Visbeidzot, Roma garantēja savu vietu finālā pēc uzvaras ar 1:0 (divu spēļu kopsummā) pār Bayer Leverkusen, pateicoties Edoardo Bove vārtiem pirmajā spēlē, kas galu galā izrādījās vienīgais vārtu guvums abās spēlēs. Atbildes mačā Žuzē Morinju vadītā komanda pārliecinoši noturēja bezvārtu neizšķirtu Vācijā, sarūgtinot pretiniekus ar apņēmīgu aizsardzību un sešiem atvairītiem sitieniem pa vārtiem Rui Patrisio izpildījumā. Šis triumfs ļauj Roma pretendēt uz savu pirmo Eiropas līgas titulu vairāk nekā sešu gadu desmitu laikā un potenciāli kļūt par pirmo Itālijas klubu, kas kopš 1980. gadu beigām izcīnījis Eiropas čempionu titulu divas sezonas pēc kārtas.

Kādas ir izredzes?

Šis Sevilla un Roma duelis papildinās jau tā bagātīgo Spānijas un Itālijas klubu savstarpējo sāncensību Eiropas finālturnīros. Starp 13 iepriekšējām tikšanās reizēm Spānijas komandas uzvarēja deviņas reizes, ieskaitot pēdējos trīs finālus. Tā kā spāņu dominance joprojām ir pavisam nesenā pagātnē, Roma mērķis būs lauzt šo tradīciju un iegravēt savu vārdu Eiropas klubu futbola vēsturē. Ja itāļu vienība izcīnīs šo trofeju, Žuzē Morinju pārspēs leģendārā Džovanni Trapatoni piecu Eiropas čempionātu titulu rekordu, nostiprinot viņa statusu kā viens no veiksmīgākajiem treneriem Eiropas turnīru vēsturē.

OlyBet sporta totalizatorā Sevilla ir nelieli favorīti ar koeficientu 2.76, savukārt Roma ir novērtēta ar 2.92. Taču neaizmirsīsim, ka Morinju ir uzvarējis visos piecos Eiropas finālturnīros, kuros piedalījušās viņa trenētās komandas. Tas ir nevainojams 100% sasniegums. Tā saglabāšana neapšaubāmi ir lieliska motivācija portugāļu futbola ekspertam. Kura komanda galu galā gūs virsroku? To mēs noskaidrosim jau šo trešdien.

Dins Davids Ozols

Dins ir pašaudzināts tekstu autors, kura degošā tieksme pēc punktualitātes un tekstu pareizības ir apvienojusies ar mūžzaļām simpātijām pret sportu. Viņa misija ir nodrošināt OlyBet.TV apmeklētājus ar saturu par aktuālajiem sporta notikumiem. Viņa iecienītākās tēmas ir lielākās futbola līgas un sacensības, NBA un UFC.