Viktors Osimhens no SSC Napoli. Avots: Setanta Sports

Romantiskās četru zirgu sacīkstes uz Stambulu

Futbols OlyBet 02.04.2023

Šīs sezonas UEFA Čempionu līgā ir atlikušas tikai astoņas komandas, un ikvienam ir skaidrs ceļš uz turnīra finālu. Piemēram, gaidāmajos ceturtdaļfinālos mūsdienu smagsvars cīnīsies ar renesanses komandu.

Fināls, kas 10. jūnijā norisināsies Stambulā, Ataturka Olimpiskajā stadionā, sākotnēji bija paredzēts slavenajā Vemblija stadionā un vēlāk Minhenes Allianz arēnā, taču neparedzētu apstākļu dēļ abas reizes tika pārcelts. Lai gan tā varēja būt “mājas spēle” Bayern Munich (tiešā nozīmē) vai Chelsea (ne tik burtiski), šoreiz mājas priekšrocības atlikušajām komandām nebūs.

Pēdējo astoņu komandu starpā tiksies trīs nesenie Čempionu līgas uzvarētāji – aizstāvošie čempioni Real Madrid, 2021. gada čempioni Chelsea un 2020. gada uzvarētāji Bayern. Šīs komandas savā starpā ir uzvarējušas satriecošus deviņus no pēdējiem vienpadsmit fināliem un kopā izcīnījušas 22 titulus.

Kamēr Real ceturtdaļfinālā stāsies pretī Chelsea, Bayern nāksies saskarties ar diezgan nevēlamu pretinieku Manchester City, kas ir panākumus alkstoša, Kataras finansēta un meistarīgā Pepa Gvardiolas vadīta komanda. Tāpat City lepojas ar Ērlingu Holannu, kurš šosezon Čempionu līgā ir guvis 10 vārtus tikai 402 minūtēs.

Šim kvartetam uzvara ceturtdaļfinālā ir savā ziņā pienākums. Šie klubi ir vai nu iekļuvuši finālā, vai arī izdarījuši visu un vēl vairāk, lai tiktu pie prestižās trofejas. Klubs, kurš no šī četrinieka iekļūs finālā, nesīs arī favorītu nastu.

Vai tomēr nē.

Galu galā šī gada turnīrā sacenšas arī vēl četras citas komandas. Kasetes B pusē vai, ja esi jaunāks par 30 gadiem, spilvena vēsajā pusē, ir trīs komandas no Itālijas un viena no Portugāles. Katra no šīm komandām arī būs 90 minūšu attālumā no slavas.

Lisabonas Benfica

Kā viņi šeit nokļuva?
Ceļā uz Čempionu līgas ceturtdaļfinālu šosezon Benfica ir zaudējusi tikai vienu no 44 visās sacensībās aizvadītajām spēlēm. Kvalifikācijas kārtā klubs pārspēja Midtjylland un Dinamo Kyiv, ieņēma augstāko vietu savā grupā, pārspējot PSG, Juventus un Maccabi Haifa. Pēc tam viņi izjauca Club Brugge sapņus par ceturtdaļfinālu un divu spēļu kopsummā pārspēja beļģu klubu ar rezultātu 7:1.

Kāda ir kluba panākumu atslēga?
Vācu meistars Rodžers Šmits tika nolīgts pagājušā gada maijā un ir spējis izveidot iespaidīgu komandu ar “viens par visiem, visi par vienu” filozofiju. Pasaules kausa ieguvēja Nikolasa Otamendi vadībā klubu pārstāv arī Dāvids Nerešs (bijušais Amsterdamas Ajax spēlētājs), Žoau Mario (pazīstams ar veiksmīgu karjeru Inter Milan rindās) un portugālis Gonsalo Ramoss, kurš 2022. gada Pasaules kausa izcīņā izcēlās ar “hat-trick”. 21 gadu vecais uzbrucējs šosezon 36 spēlēs ir guvis 24 vārtus.

Ko saka vēsture?
Benfica ir 1961. un 1962. gada Čempionu līgas uzvarētāji, un pēdējo reizi finālā (vai pusfinālā) iekļuva 1989./1990. gada sezonā. Šī ir ceturtā reize, kad klubs šajā gadsimtā sacenšas ceturtdaļfinālā un pirmā reize kopš 2016. gada.

Kas vēl būtu jāzina?
Pēc Darvina Nunjesa pārejas uz Liverpool 2022. gada vasarā par 75 miljoniem eiro, šī gada janvārī klubu pameta arī Pasaules kausa ieguvējs Enzo Fernandess, kuru Chelsea iegādājās par 121 miljonu eiro. Argentīniešu pussargs Lisabonā pavadīja tikai sešus mēnešus, bet ar šo darījumu nopelnīja Benfica aptuveni 111 miljonus.

AC Milan

Pēc nedaudz negaidītas uzvaras Itālijas A serijā pagājušajā sezonā (par to vairāk vēlāk), klubs aizvadīja veiksmīgu Čempionu līgas grupu turnīru, kurā tas ierindojās otrajā vietā aiz Chelsea, pēdējā spēļu kārtā pārspējot Red Bull Salzburg. Tāpat itāļu klubam divu spēļu ietvaros pret Tottenham Hotspur izdevās noturēt savus vārtus neskartus (1-0 uzvara un bezvārtu neizšķirts). Tā kā šosezon klubam, visticamāk, neizdosies aizstāvēt savu A sērijas titulu, dalība Čempionu līgā ir viņu vienīgā iespēja joprojām tikt pie trofejas.

Bijušajam Lazio, Inter un Fiorentina trenerim Stefano Pioli kluba atslēgas tika nodotas 2019. gada oktobrī. Neskatoties uz neesošiem iepriekšējiem panākumiem trenera amatā, viņam tika dota zaļā gaisma īstenot savas idejas. Kluba rindās ir virkne interesantu spēlētāju, kuriem neizdevās izcelties citos klubos, piemēram, Fikajo Tomori (bijušais Chelsea centrālais aizsargs) un Teo Ernandess (bijušais Real Madrid kreisās malas aizsargs), kā arī veterāni Olivjē Žirū (36) un mūžzaļais Zlatans Ibrahimovičs ( 41).

Zlatans Ibrahimovičs. Foto: Setanta Sports.

Vai ir neierasti saukt AC Milan par Itālijas čempioniem? Tā tam nevajadzētu būt. Protams, ir fanu paaudze, kas uzauga, Milānas klubam nīkuļojot viduvējībā – no 2014. līdz 2020. gadam viņi A Sērijā nekad neieņēma augstāk par piekto vietu. Tomēr neaizmirsīsim, ka šis klubs veselas septiņas reizes ir uzvarējis Čempionu līgā, no kurām pēdējā bija 2007. gadā.

Milāna šo gadu laikā ir bijusi Stambulā vairākas reizes, taču 2005. gads – pēdējā reize, kad Ataturka stadions uzņēma ČL finālu – joprojām ir spokaina atmiņa. Toreiz pēc pirmā puslaika Milānas klubs bija vadībā ar 3:0, bet atļāva Liverpool atspēlēties un galu galā cieta sakāvi pēcspēles soda sitienos. Šis mačs mūsdienās ir pazīstams kā Stambulas brīnums.2

Inter Milan

Inter klusi, bet efektīvi ir darbojusies Itālijā, piecus gadus pēc kārtas ierindojoties labāko četriniekā. Situācija Čempionu līgā gan nav bijusi tik labvēlīga, taču pēc trīs neveiksmēm grupu turnīrā pēc kārtas un zaudējuma astotdaļfināla pagājušā gada martā klubam jau atkal nācās saskarties ar sarežģītu grupu. Tomēr itāļu klubam izdevās šokēt skeptiķus ar uzvaru pret Barcelona grupu turnīrā un astotdaļfināla triumfu, divu spēļu kopsummā pārspējot Porto.

2020./2021. gada sezonā trenera Antonio Kontes vadībā Inter izcīnīja Itālijas A sērijas čempionu titulu. Pēc tam, kad treneris pameta klubu domstarpību dēļ par spēlētāju pāreju politiku, viņa vietā stājās Simone Indzagi, kurš pazīstams kā kausu speciālists. Pēdējo reizi kāds no Inzagi ģimenes Čempionu līgā triumfēja 2007. gadā, kad Simones vecākais brālis Filipo guva divus vārtus AC Milan labā.

Lai gan Inter, kas arī 1964. un 1965. gadā triumfēja Čempionu līgā, ir nesenākais turnīra uzvarētājs no šī kvarteta, kluba 2009./2010. gada panākums Žuzē Morinju vadībā šobrīd šķiet sena pagātne, jo pat leģendārais bijušais Inter spēlētājs Gorans Pandevs ir nu jau (pērn) devies pensijā. Pēc desmitgades tuksnesī, šķiet, ka klubs ir gatavs atgriezties slavas zenītā.

Neskatoties uz uzvaru Čempionu līgā tikai pirms 13 gadiem, Inter rindās pašlaik nav neviena spēlētāja, kas zinātu šo sajūtu. No 2010. gada sastāva tikai Mario Balotelli ir joprojām aktīvs futbolists kaut kur Šveicē, savukārt Romelu Lukaku (Chelsea, 2012) un Mateo Darmians (AC Milan, 2007) jaunībā palika tukšām rokām.

SSC Napoli

Vai neesi dzirdējis? Napoli ir klubs, par kuru šobrīd runā ikviens. Un pamatoti. Neapoles klubs pašlaik lepojas ar 16 punktu pārsvaru A sērijas galvgalī, kas gandrīz viennozīmīgi tam garantē pirmo Itālijas čempionu titulu kopš 1990. gada. Tikmēr Čempionu līgā viņi ar 4:1 sagrāva Liverpool un ar 6:1 Ajax, noslēdzot savu grupu kā līderi. Vēlāk astotdaļfinālā komanda izslēdza Eintracht Frankfurt, nosūtot Vācijas klubu mājās ar rezultātu 5:0 divu spēļu kopsummā.

Sezonas sākumā daudzi, iespējams, domāja, ka šis būs kluba pārejas gads pēc Lorenco Insinjes, Drīsa Mertensa, Kalidū Kulibalī un citu spēlētāju aiziešanas. Tomēr, pārdomātu lēmumu vadītajam Lučāno Spaleti izdevās ģeniāli nokomplektēt fantastisku komandu. Itāļu kluba panākumus šogad iedvesmojuši nigēriešu uzbrucējs Viktors Osimhens un gruzīnu malējais pussargs Hviča Kvarachelija, kurš kopš pārcelšanās no Dinamo Batumi uz Neapoli ir kļuvis par īstenu superzvaigzni.

Napoli vēl ne reizi nav izdevies triumfēt Čempionu līgā vai iekļūt turnīra ceturtdaļfinālam, tāpēc vēsture jau ir faktiski izveidota. Tikmēr A Sērijā klubs ir triumfējis divreiz, 1986./1987. un 1989./90. gada sezonās (abas reizes kopā ar Djego Maradonu) un nesenā vēsturē spējis uzvarēt pāris Itālijas kausa izcīņās, taču tas arī viss.

Pēdējo reizi Napoli svinēja uzvaru kādā līgā – jebkurā līgā – tālajā 2005./2006. gada sezonā, kad klubs tika kronēts par Serie C1 B grupas čempioniem. Pēc bankrota 2004. gadā klubu iegādājās filmu producents Aurēlio De Laurentis, kurš pilda tā prezidenta pienākumus līdz pat šai dienai.