Avots: Imago Images

Jaunā Čempionu līga: Tikai triks vai labāka nekā jebkad agrāk?

Futbols OlyBet 17.09.2024

Jau atkal pienācis “tas” gada laiks! Iemīļotā Čempionu līga atgriežas ar savu 70. jubilejas sezonu. Taču šoreiz formāts būs nedaudz citādāks, iekļaujot vairāk komandu, vairāk maču un – cerams – vairāk jautrības ikvienam. Ielūkosimies dziļāk.

Turnīra vēsturē ir bijuši vairāki nelieli uzlabojumi, taču pašreizējā formāta maiņa noteikti būs lielākā kopš turnīra grupu posma ieviešanas 1992. gadā. Iespējams, tikai otrās šāda mēroga izmaiņas jebkad, un pirmās kopš 2003. gada. Tomēr ne viss, kas izskatās labi uz papīra, darbojas kā paredzēts arī realitātē. Pagaidām varam tikai spekulēt un cerēt uz labāko.

Kas ir mainījies? Jaunpieņemtajā formātā piedalīsies 36 komandas (iepriekš 32), bet kopējais spēļu skaits palielināts līdz 189 (iepriekš 125). Visas komandas aizvadīs vismaz astoņas spēles (iepriekš sešas). Tagad vairs nebūs iespējams izmantot “Sevilla” kārti, proti, izkrist no grupu posma, pazemināties uz Eiropas līgu un uzvarēt tajā; ja esi izkritis no turnīra, tas arī viss. Tika saīsināts arī ziemas pārtraukums: grupu turnīrs netiks pabeigts ātrāk par janvāra beigām, bet februāra sākumā sekos izslēgšanas spēļu fāze.

Kā tas darbosies? Visas 36 komandas veido vienu gigantisku līgu. Pāri tika izlozēti no četrām astoņu komandu grupām, pamatojoties uz UEFA klubu koeficientiem, katrai komandai aizvadot četras spēles mājās un četras izbraukuma spēles, pret diviem pretiniekiem no katras grupas. Pēc astoņām aizvadītām spēlēm astoņas labākās komandas iekļūs astotdaļfinālā, savukārt komandām, kas ieņēma 9. līdz 24. vietu, būs jāaizvada divu posmu izslēgšanas spēle. Pārējie klubi no turnīra tiks izslēgti. Izslēgšanas spēļu fāze būs nemainīga ierastajai, sākot no astotdaļfināla.

Galvenie datumi? Pirmā spēļu kārta norisināsies no 17. līdz 19. septembrim, pēdējā 29. janvārī, bet fināls 2025. gada 31. maijā Allianz arēnā Minhenē. 2024./25. gada sezona kopumā priecēs ar 16 Čempionu līgas futbola nedēļām pretstatā 14 nedēļām iepriekšējās sezonās.

Vai būs kādas interesantas spēles? Daudz. Jau pirmajā spēļu kārtā mēs redzēsim AC Milan savās mājās pret Liverpool (17. septembrī); Arsenal un PSG tiksies 1. oktobrī, bet Bayern Munich dosies uz Barselonu 23. oktobrī pirms bavāriešu un PSG dueļa 26. novembrī. Ak jā, Liverpool un Real Madrid nākamajā dienā! PSG, kurai ar izlozi īpaši nepaveicās, 22. janvārī tiksies arī ar vareno Manchester City.

Kurš klubs triumfēs? Čempionu līga varētu būt gan grūtākā, gan visvieglāk izcīnāmā trofeja. Tev nav jābūt nemainīgi izcilam 38 spēļu ietvaros, taču jebkura neliela kļūda pat lielākajām komandām var maksāt vairāk nekā 180 minūtes futbola. Pēc statistikas platformas Opta teiktā, Manchester City ir favorīti (24,9%), kam seko esošie čempioni Real Madrid (17,8%). Pat Sparta Praha un Club Brugge tiek dota 0,1% iespēja!

Fakti par pirmo spēļu kārtu

Juventus – PSV | PSV Eindhoven UEFA Čempionu līgā (2 neizšķirti, 4 zaudējumi) izbraukumā nekad nav uzvarējusi Itālijas komandu. Šajos sešos izbraukumos komanda ir guvusi tikai divus vārtus.

AC Milan – Liverpool | Liverpool ir uzvarējusi visās trijās UEFA Čempionu līgas spēlēs San Siro stadionā, 2008. gadā ar 1:0 un 2022. gadā ar 2:0 uzvarot Inter, bet 2021. gadā ar 2:1 uzvarot AC Milan; tā ir vienīgā komanda, kas San Siro viesos spēlējusi vairāk nekā vienu reizi, saglabājot 100% uzvaru sēriju.

Bayern Munich – Dinamo Zagreb | Bayern Munich ir uzvarējusi savā atklāšanas mačā katrā no iepriekšējām 20 UEFA Čempionu līgas sezonām, un 2002.-2003. gada sezona bija pēdējā reize, kad klubam tas neizdevās. Šajos 20 mačos Bayern kopumā ir guvuši 51 vārtus, bet ielaiduši tikai piecus.

Real Madrid – Stuttgart | Real Madrid UEFA Čempionu līgā nav spējuši gūt vārtus tikai vienā no pēdējām 74 mājas spēlēm, proti, pret CSKA Moscow grupu turnīrā 2018. gada decembrī (0:3).

Club Brugge – Borussia Dortmund | Dortmundes klubs UEFA Čempionu līgā 2023.–2024. gada sezonā izcēlās ar visvairāk dažādu vārtu guvēju, iepriekšējā sezonā ar vārtu guvumiem atzīmējoties 12 dažādiem spēlētāji.

Manchester City – Inter Milan | City spēlētājs Ērlings Holanns līdz šim UEFA Čempionu līgā 39 spēlēs ir guvis 41 vārtus. Starp spēlētājiem, kuri sacensībās aizvadījuši vismaz piecas spēles, viņš ir vienīgais, kurš spējis gūt vidēji vismaz vienus vārtus spēlē (1,05).

PSG – Girona | PSG pagājušās sezonas UEFA Čempionu līgā otrā puslaika pirmajās 15 minūtēs guva vārtus 10 reizes; visvairāk no visām komandām šajā periodā. Vairāk nekā puse no viņu gūtajiem vārtiem sacensībās pagājušajā sezonā tika gūti tieši šajā periodā (10/19).

Monaco – Barcelona | Barcelona menedžerim Hansi Flikam ir labākais uzvaru procents (89%) UEFA Čempionu līgas vēsturē. Laika posmā no 2019. līdz 2021. gadam ar Bayern Munich uzvarot 16 no 18 spēlēm (1 neizšķirts, 1 zaudējums). Bayern Flika vadībā guva vidēji 3,2 vārtus spēlē, kas ir arī labākā vārtu attiecība starp visiem turnīra treneriem.

Atalanta – Arsenal | Atalanta 23 UEFA Čempionu līgas spēlēs ir piedzīvojusi vidēji 3,6 vārtus spēlē (40 gūti, 43 ielaisti), kas ir otrs lielākais rādītājs starp komandām, kas šajās sacensībās piedalījušās 20+ reizes, aiz Viktoria Plzen (3,8 spēlē).

Atletico Madrid – RB Leipzig | Madrides klubs bija vienīgā komanda ar 100% mājas uzvaru rekordu pagājušās sezonas UEFA Čempionu līgā, uzvarot visās piecās spēlēs savā laukumā.