Senegali koondis. GettyImages.

Senegal | A-alagrupp | Jalka MM tiimi eelvaade

A-alagrupp OlyBet 30/10/2022

Senegal tutvustas end jalgpalllimaailmale 20 aastat tagasi, kui MM-i avamängus tiitlikaitsja Prantsusmaa legendaarse Papa Bouba Diopi väravast 1:0 alistati. Lõpuks jõudsid nad oma MM-debüüdil välja veerandfinaali.

Neil päevil ei oleks Senegali edu enam mingi üllatus. Valikturniiril läbiti esialgne grupp võimsalt, otsustavas mängus murti aga penaltite abil maha Egiptus ja Mohamed Salah. Vaid mõni nädal varem võideti sarnase stsenaariumiga oma esimene Aafrika Rahvaste Karikas. Nad võivad ennast julgelt Aafrika parimaks nimetada.

Kuidas nad mängivad?

Aastakümneid olid Aafrika koondised tuntud oma atraktiivse ja äärmiselt ründava mängustiili poolest, kuid kaitses puudus distsipliin ja väravavahtidest said sageli naljanumbrid. Selliseid meeskondi leidub Aafrikas endiselt, kuid Senegal – nagu ka teised Aafrika tipud – on tänapäeval muu maailmaga võrdväärsete taktikaliste teadmistega.

Suur osa Senegali koondisest teenib leiba Euroopa tippklubides ja peatreener Aliou Cisse on nendega seitse aastat koos töötanud. Statistiliselt ei paista nad kuidagi silma, kuid suudavad vastase alistada erinevatel viisidel.

Miks nad võivad võita?

Senegali koondise suurim täht on 30-aastane Müncheni Bayerni ründaja Sadio Mane, kuid selgroo moodustavad Chelsea ridadesse kuuluvad väravavaht Edouard Mendy ja keskkaitsja Kalidou Koulibaly. Nende kõrval rivistuvad üles Euroopa tippliigade mängijad. Koondises on piisavalt kvaliteeti ja kogemust, et jõuda kaugele – 2002. aastal kaptenina veerandfinaali jõudnud nüüdne peatreener Cisse unistab suurelt.

Uuendatud 10.11.2022. Sadio Mane sai hiljutises Bundesliga mängus Bremeni Werderi vastu vigastada ning tema osalus MMil on tõsise kahtluse all.

Miks nad võivad kaotada?

Nelja aasta eest mängis Senegal suurepärast jalgpalli, kuid tasavägises grupis Kolumbia, Poola ja Jaapaniga ei õnnestunud neil edasi pääseda. Heal päeval on nad võimelised kõigiga võrdselt mängima, kuid sama kehtib ka teistpidi ja pärast 2018. aastat on tugevate koondistega harva kohtutud.

Tiimi staarid

Mane ei ole ainult Senegali rahva lemmik, vaid üks maailma parimaid. Kuigi Bayernis ei ole ta veel Liverpooli-päevade tasemele jõudnud, särab ta koondise eest alati ja peab nüüdki võrgud sahisema panema. See võib olla tema viimane MM-finaalturniir.

Värsked näod

Kõigile teistele positsioonidele on peatreener Cissel variandid võtta, kuid kesktormaja osas püsivad kahtlused. Septembris sai võimaluse 25-aastane Boulaye Dia ja skooris Iraani vastu, kuid 19 koondisemängu peale on tal kirjas vaid kolm väravat. Pärast ebaõnnestunud perioodi Villarrealis on ta Itaalias Salernitanas jalgu alla saamas, mis võib anda enesekindlust ka Senegali särgis õnnestumiseks.